Borelioza

Borelioza, czyli krętkowica kleszczowa zwana też „chorobą z Lyme” (LD, Lyme disease) lub „boreliozą z Lyme” to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem ukłucia kleszcza i zarażenia bakteriami z grupy krętków Borrelia burgdorferi.

Według szacunkowych danych, na terenie Polski żyje ok. 21 gatunków kleszczy a zakażenie jest najczęściej przenoszone przez kleszcza pospolitego (łac. Ixodes ricinus). Kleszcze żywią się krwią ludzką i zwierzęcą a zakażenie odbywa się poprzez bezpośredni kontakt. Kleszcz wczepia się w skórę za pomocą aparatu kłująco-ssącego, wprowadzając przy tym substancję znieczulającą – ukłucie jest więc najczęściej niewyczuwalne.

    01

    Najczęstsze miejsca wkłuć kleszcza to:

    • wewnętrzna strona ud lub ramion,
    • pachy,
    • pachwiny,
    • pośladki
    • owłosiona skóra głowy.
      02

      Borelioza – objawy:

      1. sztywność karku,
      2. nudności i wymioty.
      3. upośledzenie słuchu,
      4. psychoza,
      5. padaczka,
      6. zapalenie pęcherza,
      7. problem z regularnym miesiączkowaniem,
      8. zaburzenia potencji(rzadko).

      03

      Borelioza – objawy skórne:

      • Rumień – ma on postać owalnego pierścienia, który pojawia się w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Charakterystyczne jest dla niego rozszerzanie się na coraz większe obszary. Zdarza się, że na jego powierzchni pojawiają się pęcherze, a nawet zmiany martwicze.
      • rumień wędrujący – bywa zazwyczaj zmianą toksyczno-zapalną lub alergiczną. Rumień występuje w formie wysypki, która zazwyczaj nie wydostaje się ponad poziom skóry. Rumień jest ciepły w dotyku i zazwyczaj nie towarzyszy mu uczucie swędzenia oraz ból. Średnica wysypki na ogół ma maksymalnie 5 cm średnicy i znika po miesiącu, niezależnie od leczenia. Warto nadmienić, że rumień nie występuje u każdej osoby ugryzionej przez kleszcza. Charakterystyczne zaczerwienienie skóry pojawia się tylko w niektórych przypadkach.

      04

      Borelioza – diagnostyka:

      • test ELISA – polega ono na pobraniu od osoby ukąszonej krwi, a następnie analizowaniu jej pod kątem obecności przeciwciał. Test Elisa to najtańsze badanie diagnostyczne, jednak mało skuteczne. Skuteczność szacuje się na ok. 40%. Badanie można wykonać w ramach NFZ, jeśli posiadamy skierowanie od lekarza. Prywatnie koszt badanie to około 60 złotych, w zależności od laboratorium.
      • Western Blot – badanie to wykrywa konkretne przeciwciała – IgM oraz IgG, które są charakterystyczne dla boreliozy. Czułość tego testu jest znacznie większa, ponieważ wynosi blisko 90%. Pewnym minusem tego badania jest fakt, że jego wyniki dostępne są dopiero po około 6 tygodniach od zakażenia, co wynika z tzw. okna serologicznego polegającego na odstępie czasowym od chwili zakażenia krętkiem do momentu wykrycia przeciwciał we krwi.  Niestety test western blot nie jest tanim badaniem, jego koszt to od 150-300 zł.

      05

      Borelioza – profilaktyka

      Nadal nie wynaleziono szczepionki na boreliozę, a jej leczenie znacznie osłabia organizm, ponieważ chory musi przez długi okres czasu zażywać odpowiednie anybiotyki. W związku z tym należy szczególnie uważać na obecność kleszczy w okolicy – po każdej wizycie na terenach leśnych czy spacerze po łące najlepiej dokładnie obejrzeć siebie i bliskich, szczególnie zwracając uwagę na miejsca w okolicy pachwin. W tych okolicach skóra jest o wiele cieńsza i szczególnie narażona na działanie kleszczy. Ponadto należy zadbac również o zwierzęta domowe. Zauważonego na ciele kleszcza należy niezwłocznie wyciągnąć pęsetą, uważając przy tym, by w skórze nie został aparat gębowy.

        04

        Borelioza – leczenie

        Leczenie boreliozy polega na przyjmowaniu przez chorego antybiotyków. Kuracja jest długa, bo trwa od 21 do 28 dni. W tym samym czasie można podawać środki, które będą przeciwdziałać objawom boreliozy.

        Zadzwoń i dowiedz się gdzie i w jaki
        sposób możesz skorzystać z naszej oferty:

        ZADZWOŃ: 500 303 081

        biuro@prewencja-boreliozy.pl